آشنايي با روش لايتنر


جعبه لایتنر:
این وسیله توسط محقق اتریشی "سباستین لایتنر" در سال 1972طراحی شده است و روش یادگیری بر اساس تکرارهای منظم را اجرا میکند تا مطالب را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل ‌‌نماید. اعمال این روش، تحول عظیمی در یادگیری(حفظ کردن) توده ی بزرگی از انسانها ایجاد نمود و موجب مشهور شدن هر چه بیشتر این محقق در محافل علمی شد. این روش بر خلاف بعضی تبلیغات انجام شده باعث تقویت حافظه نمی شود بلکه مطالب وارد شده به حافظه را سازماندهی و مدیریت میکند. در این روش شما برای بخاطر سپاری هر مطلب تنها به اندازه مورد نیاز وفت صرف خواهید نمود و از صرف وقت اضافی برای مرور آنها پرهیز خواهید کرد.  برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت های زیر مراجعه فرمائید.
http://www.flashcardexchange.com/...itner

http://aftab.ir/articles/...hp


نرم افزار لایتنر پایش:
این نرم افزار بر اساس اصول یادگیری روش لایتنر طراحی شده و هدفش راحتی بیشتر، ماندگاری طولانیتر مطالب در ذهن و صرف زمان کمتر برای یاد گیری است چرا که از قابلیت جستجو در میان داده ها بهره می برد و شخص می تواند مطالب را بصورت زنجیره ای دنبال نموده و به راحتی، مطالب جدید را با مطالب قدیمی مرتبط سازد. بعلاوه در حین به خاطر سپاری واژه ها میتوان تلفظ صحیح آنها را نیز یاد گرفت. سادگی، بهره مندی از مشخصه های ویندوز، تکرار مطالب بصورت خودکار، وجود تلفظ اصیل لغات، جمع آوری 20000 لغت ضروری و پرکاربرد در بانکهای اطلاعاتی مجزا برای آزمونهای بین المللی TOEFL, GRE, IELTS, SAT, GMAT  و امکان گرفتن پرینت و ساختن فلش کارت ، از مشخصه های بارز این نرم افزار است.

تفاوت جعبه لایتنر با نرم افزار لایتنر :
در واقع تفاوتی در اصول یادگیری جعبه لایتنر و نرم افزار لایتنر وجود ندارد و هر دو وسیله مبتنی بر یک روش (لایتنر) طراحی شده اند ولی تفاوتهای زیادی در میزان یادگیری، صرف زمان و قابلیت های این دو به چشم می رسد که قضاوت بیشتر را به عهده ی کاربران می گذاریم.

مزایای نرم افزار لایتنر پایش نسبت به جعبه لایتنر:
1-    نداشتن محدودیت های جعبه( حجم و استرس ناشی از گم شدن کارتها ، حمل و نقل جعبه و...)
2-    عدم وجود اشکالات وارده به جعبه یادگیری لایتنر( پر شدن خانه ها، برگشتهای اضافی کارتها و...)
3-    برخورداری از صدای بسیار عالی (لهجه آمریکایی) ضبط شده برای 20000 لغت ضروری انگلیسی
4-    ذخیره کل اطلاعات(چند صد هزار داده)  فقط در چند کیلو بایت!!!!
5-    تکرارهای منظم در زمانهای مناسب بطور خودکار و آسودگی خاطر کاربر از بُروز اشتباه در زمانهای تکرار
6-    امکان استفاده برای چندین نفر روی یک سیستم (Multi user)
7-  قابل اجرا روی ویندوزهای  vista , xp

مزایای نرم افزار لایتنر پایش نسبت به نرم افزارهای مشابه:
1.      برخورداری از صدای بسیار عالی (لهجه آمریکایی) ضبط شده برای 20000 لغت ضروری انگلیسی
2.      حاوی 20000 لغت کاربردی انگلیسی در بانکهای مجزا برای آزمونهای TOEFL,GRE,IELTS,TOLIMO       
3.      گرفتن پرینت و یا ساختن فلش کارتهای کاغذی از لغات مشکل  برای استفاده در وقتهای مرده(تاکسی، اتوبوس...)
4.      امکان حذف و اضافه کردن آسان لغات، مطالب و بانکهای اطلاعاتی و تبادل آنها با دیگران
5.      تسریع در یادگیری بخاطر امکانات صوتی و قابلیت پرینت برنامه
6.      سازگاری برنامه برای وارد کردن داده ها به صورت جمعی یا تک تک
7.      تعیین حجم مطالبی که در هر روز می خواهید مطالعه نمائید با توجه به شناخت توانایی خود.
8.      ساختن بانک (Library ) تخصصی توسط کاربر بعنوان مثال بانک لغات فیزیک ، زیست و...
9.   سازگاری برنامه برای وارد کردن داده ها یی غیر از انگلیسی و فارسی درگستره اي نامحدود و مختلف از یادگیری، مانند کتب درسی، آموزشگاهی و اختصاصی مانند شعر، فرمولها و...
10.  قابلیت آپدیت کردن نرم افزار و بانک های اطلاعاتی از سایت

چرا نرم افزار؟
بدون شک حافظه ی شنیداری و شنیدن یک زبان، غیر از زبان مادری، اثر بسزایی در یادگیری هر چه بهتر آن زبان دارد بخصوص اگر که این صدا و تلفظ، اصیل(Native) باشد. همانطور که میدانید همه ی زبا نشناسان و مدرسین زبان، حفظ و یادگیری لغات را (vocabulary) همراه با شنیدن تلفظ صحیح آنها و کاربردشان در جملات توصیه می کنند تا بدین وسیله افراد بتوانند در مدت زمان کوتاهتری مهارتهای خود را در همه ی ابعاد تقویت کنند(listening, vocabulary, speaking).

بدین منظور در نرم افزار لایتنر پایش، تحت کارشناسی مدرسین زبان، سعی بر آن شده است که علاوه بر روش تکرار آقای لایتنر و استفاده از مثالهای متعدد،از صدای آمریکایی جهت تلفظ کلیه لغات پر استفاده ی انگلیسی و خواندن جملات کتاب معروف 504 واژه و همچنین متن بانک 5000 لغت، استفاده شود تا در حین گسترش دامنه لغات کاربر، وسیله ای نیز برای تمرینlistening  شما در اختیارتان قرار گیرد.

از طرفی در عصر حاضر که پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن بشدت رو به افزایش بوده، دوری از رایانه و دنیای نرم افزار ها،چیزی جز جاماندن از قافله پیشرفت در پی نخواهد داشت ودر این مورد آنچه بسیار چشمگیر است داشتن اطلاعات بسیار، در یک فایل کم حجم(چند صد کیلو بایتی) وذخیره آنها در ایمیل و ... برای دسترسی آسان به آنها در هر نقطه ای ازکره زمین از طریق اینترنت و بدون نیاز به حمل بسته های حجیم آنها و موارد دیگری از این قبیل که در محیط اطرافمان قابل مشاهده اند.